APhO2014 Results

 

Special Prizes

 

Absolute Winner Award Sun Yudong (China)
Association of Asia Pacific Physical Society Award for the Best Male Student Sun Yudong (China)
Association of Asia Pacific Physical Society Award for the Best Female Student Qu Xinyi (Singapore)
Best Performance in Theory Chang Cyuan-Han (Chinese Taipei)
Best Performance in Experimental Zhang Jingyun (China)
Best Singaporean Award Wang Fan Francis
Materials Research Society of Singapore for Most Creative Solution in Theory Peng Changnan (China)
Materials Research Society of Singapore for Most Creative Solution in Experimental Dan Ştefan Eniceicu (Romania)
APhO's President Book Prize Mohammad Fahim Tajwar (Bangladesh)

 

Gold Medalist

No.

Name

Country
1. Biktairov Yuriy
Russia
2. Cai Jinyi
China
3. Cao Ngoc Thai
Vietnam
4. Chang, Cyuan-Han
Chinese Taipei
5. Fu Yang
China
6. Guo Yangguan
China
7. Lim Yong Hui
Singapore
8. Peng Changnan
China
9. Potsawee Manakul
Thailand
10. Qu Xinyi
Singapore
11. Sun Yudong
China
12. Wang Fan Francis
Singapore
13. Wang Yuhan
China
14. Yang Zichen
China
15. Zhang Jingyun
China


Silver Medalist

No. Name
Country
1. Amir Bralin
Kazakhstan
2. Chan Jau Tung
Singapore
3. Chen, Chi-Fang
Chinese Taipei
4. Chen, Jhih-Wei
Chinese Taipei
5. Cristian Frunză
Romania
6. Dan Ştefan Eniceicu
Romania
7. Danat Issa
Kazakhstan
8. Dao Phuong Khoi
Vietnam
9. Do Thi Bich Hue
Vietnam
10. Elisha Modelevsky
Israel
11. Guy Segall
Israel
12. Josephine Monica
Indonesia
13. Korrawat Pruegsanusak
Thailand
14. Kristo Nugraha Lian
Indonesia
15. Lin, Ting-Chun
Chinese Taipei
16. Lui Ching Yin
Hong Kong
17. Melentyev Alexander
Russia
18. Pham Nguyen Tuan Anh
Vietnam
19. Pikalov Arsenii
Russia
20. Samurdhi Karunaratne
Sri Lanka
21. Sorawich Wathanapenpaiboon
Thailand
22. Sung, Ya-Lun
Chinese Taipei
23. Theng Kwang Hui Mark
Singapore
24. Tudor Costel Creţu
Romania
25. Vit Sriprachyakul
Thailand
26. Vu Thanh Trung Nam
Vietnam
27. Wang, Chieh-Sheng
Chinese Taipei
28. Zakharov Roman
Russia


Bronze Medalist

No. Name
Country
1. Alexander Ritter
Australia
2. Ananwat Tippawat
Thailand
3. Anuj Shripad Apte
India
4. Ayush Gupta
India
5. Bat-Amgalan
Mongolia
6. Bure Vidya Sagar Naidu
India
7. Cao Van Nam
Vietnam
8. Daniliuk  Aleksei
Russia
9. Daulet Kurmantayev
Kazakhstan
10. Didin Maxim
Russia
11. Gideon Lee
Singapore
12. Guy Yagev
Israel
13. James Loke Wen Liang
Malaysia
14. Kong Ka Kit
Macau
15. Kwan Sui Chun Sampson
Hong Kong
16. Lau Chun Ting
Hong Kong
17. Liao, Tai-Ning
Chinese Taipei
18. Monde
Mongolia
19. Naufalino Fadel Hutomo
Indonesia
20. Nguyen Ngoc Khanh
Vietnam
21. Pan, Kung-You
Chinese Taipei
22. Poon Pak-ho
Hong Kong
23. Re'i Henigman
Israel
24. Ronny Frumkin
Israel
25. Saris Visessumon
Thailand
26. Smerdov Anton
Russia
27. Sreekar Garlapati
India
28. Thippayawis Cheunchitra
Thailand
29. Wong Gabriel Chun Hei
Hong Kong


Honorable Mention

No. Name
Country
1. Abdulmohsen Alowayed
Saudi Arabia
2. Alıyev Tural
Azerbaijan
3. Allen Gu
Australia
4. Andramica Priastyo
Indonesia
5. Arthur Thiele
Australia
6. B. H. A. R. A. Bangamuarachchi
Sri Lanka
7. Chong Ching Lok
Hong Kong
8. Dinmukhammed Nurbek
Kazakhstan
9. Edric Wang
Australia
10. Fysal Alkhayyal
Saudi Arabia
11. Guo Bohao
Singapore
12. Hoang Phuong Anh
Vietnam
13. Ileana Rugină
Romania
14. Ioan Ignat
Romania
15. Kenessary Koishybay
Kazakhstan
16. Kovalev Dmitry
Russia
17. Lam Tsz Lok
Hong Kong
18. Mohammadu Rizan Mohamed Athif
Sri Lanka
19. Naratip Nunchot
Thailand
20. P. K. N. T. Perera
Sri Lanka
21. P. S. E. Sai Prakash Reddy
India
22. Tursynbek Nurislam
Kazakhstan
23. Wong Yat
Hong Kong
24. Wong Yu Xuan
Malaysia
25. Yarden Rashti
Israel
26. Yeskendir Koishekenov
Kazakhstan
27. Yoav Tzfati
Israel
28. Yonatan Aharoni
Israel
29. Yoong Guo-Zheng Theodore
Singapore

 















 

 

Organizers:

 

Jointly organized by:


 

 

 

 

 

The 15th APhO is supported by:



Sponsors: